FITNES&USHTRIME

Main » Ad Board » FOOD-USHQIMI » Protein-Proteina

Proteina
2010-06-17, 2:36 AM

Proteina:

Proteina perbehet nga combinimet e amino acideve ne lidhe peptide qe permbajn karbon, hidrogjen, oxigjen, nitrogjen dhe sulfur.
Proteinat jan nje nder klaset e bio-macomolekules (si polisaccarides, lipided dhe acided nukleike), qe perbejn konstituentet kryesor te gjenjave te gjalla.

Historia e Proteinit:

Proteinat jan zbuluar nga Jöns Jakob Berzelius ne vitin 1838 dhe jan nje nga molekulat me te studijuara ne biokemistri. Fjala 'protein' rrjedh nga fjala greke 'protas' qe do te thot 'i rendesishm', pershkak se proteina ka rol kryesor dhe te rendesishm ne zhvillimin e jetes

Perdorimi i Proteinav:

Proteinat kan shum rendesi dhe role ne trup; jan pjes te qdo qelize, muskuj, indeve, enzimeve, trupave te imunitetit, hormonev dhe eshtrave.
Proteinat nevojiten per:
Muskuj dhe rritjen e indeve ( perkahtesisht jan me rendesi ne femijeri, adolesenc dhe gra me barr) Per reparimin e muskujve dhe indeve Rregullimin e pH, ose balanced e bazes acide ne gjak Ruajtjen e peshes se pastert te muskujve, me se tepermi kur jeni ne diet me karbohidrate te uleta. Kontrolliming e shumet te proceseve ne trup ne lidhe me metabolism Zvhillimin e energjis ne trup kur karbohydratet nuk jan te pranishm Prodhimin e hormonev esenciale Funksion imunitet nga antitrupat e proteines Immune function via protein antibodies Duke mbajtur balancimin e fluideve nga proteinat e gjakut.


Proteinat nga Ushqimi:

Proteinat gjenden ne ushqimet e zakonshme si:
Ne familjen e zogjeve (pula etc) Peshk Mish (Mish lope, deles, dhije etc) Qumesht Vez Djadh Arra Kikirrika Lajdhia

Gjithashtu mund te qinded, por me sasi shum te vogel ne perime. Mun te konsumoni nje sasi te lart te proteines duke e ngren nje diet me disa nga kto ushqime te permendura me lart.
Ushqimi Sasia Proteina (gram)
Vesë 1 6.3
Mishi i pules rostil85 gr.22
Mishi i bardhë i pulës 100 gr. 25
Mishi i kuq - bifteku 100 gr. 30
Mishi i terur (përshuta) 100 gr. 20
Mishi i peshkut - tuna 85 gr. 25
Sardina 85 gr. 20
Qumështi 250 ml. 8
Djathi 100 gr. 20
Jogurti 250 ml. 12
Drithërat (bizelja, fasulja) 100 gr. 7.6
Lajthija 100 gr. 15
Arra 100 gr. 15
Kikirikat 100 gr. 25
Fara luledielli 100 gr. 20


Per te shtuar killazh dhe qe muskut tuaj te rriten, ju duhet te konsumoni nje sasi te madhe te proteines. Per çdo kg qe peshoni ju duhet te konsumoni 2.2 gram proteina. Dmth nje person qi peshon 70Kg duhet te konsumoj 154 gram proteina ne dit per te arritur rritjen e muskujve. Nese deshironi vetem ta keni nje trup atletik dhe te prer ju duhet te konsumoni 1.2 gram protein per 1kg pesh trupi. Dmth nje person qe peshon 70kg duhet te konsumoj 84gram proteina ne dit
Added by: ksdardania |
Views: 3364 | Rating: 5.0/1
Total comments: 3
0   Spam
3 iPhone 5 Cases   (2013-11-03 11:47 AM)
iphone 5s cases, iphone 5c cases

0   Spam
2 iPhone 5s Cases   (2013-10-31 5:54 PM)
iphone 5s cases, iphone 5c cases

0   Spam
1 samir   (2010-09-23 10:41 AM)
flm shum per ndihm sepse une peshoj 70 kg dhe do ti ndjeki keto udhzime per mas

Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]